Bitcoin Madencilik Zorluğunda Rekor Düşüş: Ne Anlama Geliyor?

Bitcoin madenciliği zorluğu Perşembe günü yaklaşık 18 ayın en büyük negatif ayarlamasında yüzde 5,7 düştü. Bu son zorluk ayarlaması, 2022 Aralık ayından bu yana görülen en büyük düşüş. O zamanlar BTC 17.000 dolar civarında işlem görüyordu.

Bitcoin madencilik zorluğunda rekor düşüş!

Bitbo verilerine göre, zorluk ayarlaması 842.688 blok yüksekliğinde geldi ve 83,1 trilyona düştü. Bu, zorluk 6 Aralık 2022’de %7 düşmüştü. O zamanlar Bitcoin ayı piyasasının en düşük seviyelerinde 17.000 dolar civarında işlem görüyordu. Son düşüş, o zamandan bu yana en yüksek negatif ayarlamaya işaret ediyor.

Bitcoin madenciliğinin zorluğu, yeni bir blok çıkarmanın en kolaya kıyasla ne kadar zor olduğunun göreceli bir ölçüsüdür. Kaç madencinin aktif olarak madencilik yaptığına bakılmaksızın, ortalama olarak her 10 dakikada bir yeni bir blok bulunmasını sağlamak için her 2016 blokta bir (yaklaşık iki hafta) otomatik olarak ayarlanır. Madenci sayısında bir artış olduğunda, Bitcoin madenciliğinin zorluğu artar. Tersine, yeni bloklar bulmak için yarışan madencilerin sayısında bir azalma olursa, protokol madencilik zorluğunu düşürür. Böylece, kalan madencilerin blokları keşfetmesini kolaylaştırır.

Bitcoin madenciliği zorluğu. Resim: Bitbo.

Düşüş BTC fiyat düşüşüyle aynı zamanda geldi!

Veri panosuna göre, negatif zorluk ayarlaması, 24 Nisan’daki son zorluk ayarlamasından bu yana ağ hash oranında %10’luk bir düşüşün ardından, yedi günlük hareketli ortalama 639,58 EH/s’den dün itibariyle 578,74 EH/s’ye geriledi. Ayarlamadan önce ortalama blok süreleri 10 dakika 36 saniye olarak gerçekleşiyordu.

Hash oranındaki düşüş, Bitcoin’in hash fiyatının 29 Nisan’da tüm zamanların en düşük seviyesi olan günlük PH/s başına 50 doların altına (günlük TH/s başına 0,05 dolar) düşmesine neden oldu. Ayrıca, Bitcoin’in fiyatı da 63.000 dolar seviyesinin altına geriledi. Son verilere göre Bitcoin şu anda yaklaşık 61.300 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin’in zorluk derecesi, art arda yükselişlerin ardından düştü!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Bitcoin Nisan ayında dördüncü halving etkinliğini gerçekleştirdi. Bugünkü negatif madencilik zorluk derecesi ayarlaması, halving sonrası gerçekleşen ilk ayarlama. Halving öncesi son zorluk ayarlaması ve halving sonrası ilk zorluk ayarlaması, sırasıyla %4 ve %2 arttı. Böylece, 88,1 trilyonluk bir rekora ulaştı. Ayrıca, 19 Nisan’da 650,29 EH/s’lik bir hash oranı zirvesine ulaştı. Ağın hash oranı yarılanmadan bu yana yaklaşık %11 düştü.

Bu ayarlamalar, madencilerin blok sübvansiyon ödüllerinin düşmesine hazırlık olarak hash oranlarını artırmaya yönelikti. Halving olayının ardından Bitcoin araştırmacısı Mempool tarafından yapılan bir analize göre, sübvansiyon düşüşünden sonra madencilerin işlem ücretlerinden elde ettiği gelir rekor bir seviyeye yükseldi. 840.000 numaralı bloğun yarıya indirilmesinden sonra yaklaşık 200.000 dolar değerindeki blok sübvansiyon ödülü aşılarak 2,4 milyon dolarlık işlem ücreti elde edildi. Bu durum, Bitcoin’in yeni bir değiştirilebilir token standardı olan Runes’in halving sırasında piyasaya sürülmesiyle ilişkilendiriliyor. Ayrıca bu, madencilere daha yüksek işlem ücreti geliri sağlamaya yardımcı oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x