AK Partili Elazığ Belediyesi’ne yolsuzluk operasyonu: ‘Yargı içindeki MHP’liler harekete geçti’

Elazığ Belediyesi tarafından kurulan, Hayme Ana Kadınlar Semt Pazarı olarak bilinen Hayme Ana Kadın Girişim Kooperatifi’ne geçtiğimiz hafta Elazığ Emniyet Müdürlüğü tarafından CIMBIZ-2 Operasyonu gerçekleştirildi. AK Partili Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın projelerinden olan kooperatifle ilgili “devletin sosyal projeye katılanlar için belediyeye ödediği paraların kimi kamu görevlileri tarafından zimmete geçirildiği” iddiasıyla 6 kişi tutuklandı.

Kadın girişimcilere istihdam olanağı sağlamayı amaçlayan proje, Bakanlık tarafından da destekleniyordu.

BAŞKAN YARDIMCISI İFADEYE ÇAĞRILDI

Cumhuriyet’ten Barış Terkoğlu’nun haberine göre soruşturmayı genişleten Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı Hayme Ana Kadınlar Semt Pazarı’ndan sorumlu olan Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu’nu ifadeye çağırdı. Ancak Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu ayağını kırdığını belirterek ifade vermeye gitmediği öğrenildi.

Bilginoğlu’nun belediyede söz konusu faaliyetleri koordinesinde görevli olduğu öğrenildi. Cumhuriyet’in aradığı Elazığ Belediyesi Basın Birimi yetkilileri, operasyonda tutuklanan ve ifadeye çağrılan personellerinin masumiyetine inandıklarını, yargının verdiği aksi karar durumunda ise üzerlerine düşeni yapacaklarını söyledi.

‘POLİS VE YARGI İÇİNDE MHP’YE YAKIN UNSURLAR HAREKETE GEÇTİ’

Cumhuriyet’e konuşan ismini vermek istemeyen bir AK Partili siyasetçi ise operasyonla ilgili olarak MHP’yi suçladı. “Elazığ’da ittifak yok, AK Parti ve MHP ayrı adaylarla seçime giriyor” diyen isim, “Polis ve yargı içinde MHP’ye yakın bazı unsurların harekete geçtiğini tahmin ediyorum” ifadelerini kullandı. Elazığ’da geçen hafta önce AK Partili Mollakendi Belediye Başkanı Mehmet Enis Doğan fuhuş operasyonunda tutuklanmasının ardından Elazığ Belediyesi’ne yolsuzluk operasyonu yapıldığını hatırlatan isim, “Suçlama doğru olsa bile seçime doğru bu operasyonların zamanlaması manidar. Eğer doğruysa da çürük yumurtalar ayıklanır, gereken yapılır” ifadesini kullandı.

Gerçekleştirilen operasyonla ilgili Elazığ Emniyet Müdürlüğü tarafından 1 Mart’ta yapılan açıklamada şu ifadeler kullanılmıştı:

“Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, İl Emniyet Müdürlüğümüz Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yapılan CIMBIZ-2 operasyonu kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşları Zararına Nitelikli Dolandırıcılık, Rüşvet, Resmi Belgede Sahtecilik, Görevi Kötüye Kullanma, Kişisel Verilerin Hukuka Aykırı Olarak Ele Geçirilmesi, Suçtan Kaynaklanan Mal Varlığı Değerlerini Aklama suçları ile ilgili yürütülen soruşturmada; Gençlerimizin işgücüne kazandırılması, nitelikli iş gücünün artırılması ve eğitim sistemi ile çalışma hayatı arasındaki ilişkinin güçlendirilmesi amacıyla düzenlenen çeşitli programların/projelerin suistimal edilerek ilimizde bulunan bazı şirketlerin kamu kurumu zararına dolandırıcılık suçunu işlediklerine dair yapılan tespitler üzerine,

Yasal düzenlemeye aykırı faaliyet yürüterek haksız menfaat elde ettikleri ve kamu zararına yol açtıkları tespit edilen 5 şirketin işletme sahipleri ve çalışanları ile bazı kamu görevlilerinin, bir dönemde yaklaşık dört milyon iki yüz bin (4.200.000) Türk Lirası kamu zararına sebebiyet verdikleri anlaşılmıştır. Bu kapsamda, kamu zararının belirlenmesi amacıyla titizlikle incelenen hesap hareketleri ve MASAK Raporu neticesinde tespiti yapılan 7 şüpheli şahıs gözaltına alınmıştır.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x